• AMERIKAN DOLARI
  8,5179
  % -0,28
 • € EURO
  10,0965
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  398754,736
  % -1,63
 • ETHEREUM/TL
  27683
  % -1,42
 • ¥ YUAN
  1,3162
  % -0,19
 • ALTIN (TL/GR)
  486,81
  % 1,20
 • ALTIN (ONS)
  1.779,25
  % 1,57
 • BIST 100
  1.447,64
  % 0,22

Mart 2021 Hisse Önerileri

Mart 2021 Hisse Önerileri

Şeker Yatırım 2021 Mart Hisse Önerileri

Strateji

Mart’ta piyasaların ana gündemi Covid-19’un yayılma hızı ve aşı uygulamalarının etkinliği olacak. Temsilciler Meclisi’nde onaylanan 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki ABD ek teşvik paketinin Senato’da onaylanıp onaylanmayacağı takip edilecek. Paketin geçmesi global risk alma iştahını destekleyecektir. Ancak, piyasaların Mart ayındaki odak noktasının ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hızlı yükselişin devam edip etmeyeceği ve Fed’in bu konuda aksiyon alıp almayacağı olacaktır. Yurt içinde Mart ayında AB ve ABD ile ilişkilerin seyri önemli olacak. Ekonomi tarafında ise TL’deki volatilitenin seyri ve TCMB faiz kararı takip edilecek. Negatif haber akışı olasılığının yüksek olması nedeniyle Mart ayında TL varlıklarda volatilitenin yükselmesi ve negatif ayrışmanın sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. Son dönemde özellikle banka hisselerinde yabancıların satış tarafında olması endekste kısa vadede yükselişlerin sınırlı kalabileceğine ve kar satışlarının aralıklarla devam edebileceğine işaret ediyor. Ancak, Global risk alma iştahının güçlü seyrini koruması durumunda TL varlıklarda negatif fiyatlamalar sınırlı kalabilir. TCMB’nin sıkı para politikasını korumasının orta vadede TL için önemli bir tampon görevi görmeye devam edecektir. Bu nedenle Mart ayında BIST’te kar satışlarının aralıklarla devam edeceğini, dalgalı bir seyir oluşacağını ve belli seviyelerde düşüşlerin yeniden alım fırsatı olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. BIST’in son 6 yıllık geçmiş Mart performanslarına göre ay içinde güçlü satışların gerçekleştiğini ve endeksin Mart ayını genellikle düşüşle kapattığını görüyoruz. Mart ayında BIST100 endeksinin 1.390-1.530 aralığında dalgalanması beklenirken, 1.400 ve altı gerilemelerin kademeli yeni alım fırsatı, 1.525 ve üzeri yükselişlerin satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Gedik Yatırım 2021 Mart Hisse Önerileri

Her ay başında düzenli olarak yayınladığımız Aylık Bülten’lerde «Teknik Takibimizde Olan Hisseler»i paylaşmaktayız.

Bu kapsamda yapılan hisse seçiminde teknik dinamikler baz alınmakta olup, belirtilen işlem koşullarının gerçekleşmesi durumunda ilgili hisselerin aylık bazda BİST 100’e kıyasla aylık getirilerinin daha yüksek olacağı öngörülmektedir.

Teknik takibimizde olan hisseler için uygun alım aralıkları, hedef fiyat ve zarar kes seviyeleri tamamen teknik analiz dinamikleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Piyasa koşullarındaki genel değişimlerin bu hisseleri de BETA’ları oranınca etkilemesi beklenebilir.

Bu Teknik Analiz Bülteni’nde, bu ay için hazırladığımız Aylık Bülten’de yer alan hisseler ilişkin yapılan teknik analizler yer almaktadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Teknik Bülten